Languages

2008-2009 Russian Fulbright Scholars

Darima Amogolonova - Ulan-Ude, Republic of Buryatia
Field: Anthropology
Home Institution: Institute for Mongolian, Buddhist and Tibetan Studies, Siberian Branch of the RAS, Ulan-Ude
Host Institution: Kennan Institute, Woodrow Wilson International Center for Scholars, Washington, D.C.

Mikhail Bogdanov – Moscow
Field: Music
Home Institution: Moscow State Conservatory, Composition and Orchestration Department
Host institution: Mannes College, The New School for Music, New York, NY; Crane School of Music, SUNY—College at Potsdam, Potsdam, NY (Split Affiliation)

Ekaterina Boltunova – Moscow
Field: History, non-U.S. (Rus)
Home Institution: Russian State University for the Humanities, Russian Anthropological School, Moscow
Host institution: Columbia University, Harriman Institute, New York, NY

Irina Bystrova – Moscow
Field: American History
Home Institution: Institute of the Russian History of the Russian Academy of Sciences, Moscow
Host Institution: George Washington University, The Institute for European, Russian and Eurasian Studies, The Elliott School of International Affairs, Washington, D.C.

Yury Chendev – Belgorod
Field: Geography
Home Institution: Belgorod State Technological University named after V.G. Shukhov, Geologic-Geographical Faculty, Department of Natural Resources Use and Land Cadastre
Host institution: Iowa State University, Department of Agronomy, Ames, IA

Larisa Deriglazova - Tomsk
Field: American Studies/History, non-U.S./Political Science
Home Institution: Tomsk State University
Host Institution: Kennan Institute, Woodrow Wilson International Center for Scholars, Washington, D.C.

Nikolay Dronin – Moscow
Field: Environmental Sciences
Home Institution: Lomonosov Moscow State University, Department of Geography
Host institution: New York University, Office of International Programs, New York, NY

Irina Dyachenko – Petrozavodsk, Republic of Karelia
Field: Language/Literature, non-U.S. (British)
Home Institution: Petrozavodsk State University, Department of Germanic Philology
Host Institution: Pennsylvania State University, Department of Germanic and Slavic Languages and Literatures, University Park, PA

Ekaterina Engel – Abakan, Republic of Khakassia
Field: Computer Science
Home Institution: Katanov State University of Khakassia, Institute of Informatics and Telematics, Abakan
Host Institution: University of California - San Diego, School of Engineering, La Jolla, CA

Anastasia Fahrutdinova - Kazan, Republic of Tatartstan
Field: Education
Home Institution: Kazan (Volga Region) Federal University
Host Institution: Kennan Institute, Woodrow Wilson International Center for Scholars, Washington, D.C.

Violetta Gassiy – Krasnodar
Field: Urban Planning
Home Institution: Kuban’ State University, Public Administration Department, Krasnodar
Host Institution: University of Wisconsin—Madison, Department of Agricultural and Applied Economics, Madison, WI

Tatiana Ivanova – St. Petersburg
Field: TEFL/Applied Linguistics
Home Institution: St. Petersburg Medical Academy of Postgraduate Education, Department of Foreign Languages
Host institution: Monterey Institute of International Studies, Graduate School of Translation and Interpretation, Monterey, CA

Anastasia Kalyuta – St. Petersburg
Field: Anthropology
Home Institution: Russian Museum of Ethnography, Department of Exterior Relations, St. Petersburg
Host Institution: University of Florida, College of Liberal Arts and Sciences, Department of Anthropology, Gainesville, FL

Zhanna Kormina – St. Petersburg
Field: Anthropology
Home Institution: State University – Higher School of Economics in St. Petersburg, Department of Sociology
Host institution: CUNY – Bernard M. Baruch College, Department of History, New York, NY

Bosya Kornusova – Elista, Republic of Kalmykia
Field: American Studies
Home Institution: Kalmyk State University, Institute of Humanities, Elista
Host Institution: University of Arizona, College of Education, Language, Reading and Culture Department, Tucson, AZ

Vadim Kozlov – Moscow
Field: Mathematics
Home Institution: Lomonosov Moscow State University, Faculty of Mechanics and Mathematics
Host Institution: SUNY at Albany, Department of Mathematics and Statistics, Albany, NY

Igor Krasnov – Petrozavodsk, Republic of Karelia
Field: Education
Home Institution: Karelian State Pedagogical Institute, now Academy, Department of Foreign Languages, Petrozavodsk
Host institution: College of St. Scholastica, Department of Russian, Duluth, MN

Nadezhda Kudryasheva – Krasnoyarsk
Field: Biological Sciences/Physics/Astronomy
Home Institution: Institute of Biophysics, Siberian Branch of the Russian Academy of Sciences, Krasnoyarsk
Host Institution: Texas Tech University, Department of Physics, Lubbock, TX

Larisa Kuznetsova – Voronezh
Field: TEFL/Applied Linguistics
Home Institution: Voronezh Higher Military Aviation Engineering School, Department of Foreign Languages
Host Institution: New York University, Steinhardt School of Education, New York, NY

Svetlana Litvinenko – Rostov-on-Don, Rostov Region
Field: Education
Home Institution: Southern Federal University, Rostov-on-Don
Host Institution: University of Utah, College of Health, Salt Lake City, UT

Marina Lomovtseva – Yekaterinburg, Sverdlovsk Region
Field: Law
Home Institution: Ural State Law Academy, Institute of Justice, Department of Law Clinic, Yekaterinburg
Host Institution: Wayne State University, Detroit, MI

Dmitry Lyubin – St. Petersburg
Field: Art History
Home Institution: The State Hermitage Museum, Department of Konstantinovsky Palace Museum, St. Petersburg
Host Institution: Library of Congress, Office of Scholarly Programs, Washington, D.C.

Alexander Nadareyshvili – Moscow
Field: Mathematics/Engineering
Home Institution: Mechanical Engineering Research Institute of the Russian Academy of Sciences, Moscow
Host Institution: University of Iowa, College of Engineering, Chair of Biomedical Engineering, Iowa City, IA

Natalia Nikitenko - Irkutsk
Field: Law
Home Institution: The East Siberia Institute of the Ministry of Interior of Russia, Irkutsk
Host Institution: Kennan Institute, Woodrow Wilson International Center for Scholars, Washington, D.C.

Ksenia Nikolskaya – St. Petersburg
Field: Art/Photography
Home Institution: Magazine "Pod Kluch"
Host Institution: Rutgers, the State University of New Jersey, Department of Visual Arts, New Brunswick, NJ

Andrey Obukhovsky – Voronezh
Field: Mathematics
Home Institution: Voronezh State University, Voronezh Institute of Management, Marketing and Finance, Department of Mathematics
Host Institution: Southern Illinois University, Department of Mathematics, Carbondale, IL

Natalia Pecherskaya – St. Petersburg
Field: Education
Home Institution: St. Petersburg Higher School of Religion and Philosophy
Host institution: St. John's University, Collegeville Institute for Ecumenical and Cultural Research, Collegeville, MN

Elena Pivovarova – Barnaul, Altai Territory
Field: Agriculture
Home Institution: Altai State Agrarian University, Department of Soil Science and Agrochemistry, Barnaul
Host Institution: Michigan State University, Department of Crop and Soil Sciences, East Lansing, MI

Tatiana Ryabova - Ivanovo
Field: Sociology
Home institution: Ivanovo State University
Host Institution: Kennan Institute, Woodrow Wilson International Center for Scholars, Washington, D.C.

Natalia Sabelnikova – Barnaul, Altai Territory
Field: Psychology
Home Institution: Barnaul State Pedagogical University, now Altai State Pedagogical Academy, Pedagogical Faculty, Barnaul
Host Institution: University of California-Davis, Department of Psychology, Davis, CA

Olga Sidorovich – Moscow
Field: History, non-U.S.
Home Institution: Russian State University for the Humanities, Department of Ancient History, Moscow
Host Institution: The University of Illinois at Urbana-Champaign, Department of History, Urbana-Champaign, IL

Kirill Sokolov – Vladimir
Field: Language/Literature, non-U.S. (Rus)
Home Institution: Vladimir State University for the Humanities
Host Institution: Yale University, New Haven, CT

Olga Stolyarova – Moscow
Field: Philosophy
Home Institution: State University-Higher School of Economics-Moscow, Department of Ontology, Logic and Theory of Knowledge
Host Institution: University of Notre Dame, John J. Reilly Center for Science, Technology and Values, Notre Dame, IN

Oleg Timofeev - Blagoveshchensk, Amur Region
Field: Political Science
Home Institution: Amur State University, Blagoveshchensk
Host Institution: Kennan Institute, Woodrow Wilson International Center for Scholars, Washington, D.C.

Evgeny Troitsky – Tomsk
Field: Political Science
Home Institution: Tomsk State University, Faculty of History, Department of World Politics
Host institution: John Hopkins University, School of Advanced International Studies, Central Asia-Caucasus Institute, Washington, D.C.

Natalia Volchkova – Moscow
Field: Economics
Home Institution: New Economic School, Department of Economics, Moscow
Host Institution: Harvard University, Department of Economics, Cambridge, MA

Leonid Zotov – Moscow
Field: Mathematics
Home Institution: Lomonosov Moscow State University, Sternberg Astronomical Institute
Host Institution: Ohio State University, School of Earth Sciences, College of Mathematical and Physical Science, Columbus, OH

The Fulbright Program in Russia. Institute of International Education.
Tverskoy Bul'var 14, building 1, 4th floor, Moscow, Russia 125009.
Tel: +7(495) 935-8353, Fax: +7(495) 937-5418. Contact: info@fulbright.ru